COUCHSURFING
- Szczegóły
- Kategoria: Wybrane rodzaje turystyki kulturowej
- Opublikowano: wtorek, 09, czerwiec 2015 14:54
- Super User
Czym jest couchsurfing?
Couchsurfing to dosłownie „surfowanie po kanapach”, czyli darmowe korzystanie z miejsca noclegowego. Jest ono możliwe dzięki portalowi społecznościowemu Couchsurfing.org, który zrzesza couchsurferów z całego świata, umożliwiając im „wymianę gościnności”.
Zakładając profil na Couchsurfing.org, użytkownicy mogą korzystać z miejsc noclegowych oferowanych przez innych użytkowników, zwanych popularnie hostami, albo udostępnić przestrzeń we własnym mieszkaniu wybranym przez siebie gościom. Albo i jedno, i drugie, czyli zgodnie z ideą couchsurfingu.
Geneza zjawiska
W 1999 roku Casey Fenton szukając taniego noclegu w Islandii, napisał do 1500 przypadkowych studentów University of Iceland z pytaniem, czy mógłby się u nich zatrzymać. W odpowiedzi otrzymał ponad 50 zaproszeń. Po powrocie do rodzimego Bostonu zaczął pracować nad projektem, który ostatecznie dał początek portalowi. Publiczna strona, którą założył wraz z Danem Hofferem, Sebastienem Le Tuanem i Leonardem Silveirą, zaczęła działać w styczniu 2004 roku.
Statystyki
- Couchsurfing.org ma 6 mln zarejestrowanych użytkowników (2014).
- Couchsurferzy zrzeszeni na portalu mieszkają w ponad 100 tys. miejscowości w ok. 250 państw.
- Ok. 20% couchsurferów w rubryce „kraj” wpisało USA. Na kolejnych miejscach plasują się Niemcy, Francja, Kanada i Anglia.
- Najwięcej couchsurferów mieszka w Paryżu.
- Średni wiek użytkownika Couchsurfing.org – 28 lat.
Filozofia couchsurfingu
Co jest warunkiem udanej podróży? Wybór miejsca czy ludzie? Osoby, które uprawiają couchsurfing, nie miałyby problemu z odpowiedzeniem na to pytanie. Oczywiście ludzie, a konkretnie lokalni mieszkańcy – bo to dzięki nim można lepiej poznać miejsca i kultury.
Dzielenie się życiem, budowanie relacji, serdeczność i dociekliwość, podróż jako rzeczywiste społeczne doświadczenie – takie wartości przyświecają społeczności couchsurferów. Zatem zgodnie z tą filozofią korzystanie z portalu Couchsurfing.org nie powinno ograniczać się tylko do zdobywania darmowego noclegu, ale również dążyć do rzeczywistego kontaktu z drugim człowiekiem. W praktyce oznacza to zajmowanie się gośćmi ze strony hosta oraz otwartość ze strony gości.