ENOTURYSTYKA
- Szczegóły
- Kategoria: Wybrane rodzaje turystyki kulturowej
- Opublikowano: wtorek, 09, czerwiec 2015 14:31
- Super User
Wśród różnych form turystyki kulturowej wydzielonych przez UNWTO znalazła się
turystyka kulinarna i winiarska. Została zaliczona przez K. Buczkowską do form turystyki dziedzictwa kulturowego i kultury współczesnej wydzielonych w oparciu o drugorzędne elementy tworzące turystykę kulturowa(Buczkowska 2008).
Natomiast A.M. von Rohrscheidt opisuje ją łącznie z turystyka kulinarną, podając przykłady z terenu Polski i Europy(Rohrscheidt2008). Wydaje się jednak, że niezwykła popularnośd turystyki winiarskiej pozwala na wyodrębnienie jej jako osobnej formy turystyki kulturowej.
Turystyka winiarska, czyli enoturystyka (z greckiego oinos-wino) nawiązuje do tak ważnego elementu życia człowieka jakim jest przygotowanie i delektowanie się napojem szczególnym jaki jest wino. Ta forma turystyki staje się obecnie modną i jest najszybciej rozwijającą się gałęzią światowego przemysłu turystycznego. Branża turystyczna traktuje enoturystykę jako niszowy rynek turystyczny, ale z drugiej strony wielu producentów wina na całym świecie upatruje szans rozwoju swoich interesów właśnie poprzez enoturystykę.
Coraz większe zainteresowanie turystyką winiarską obserwujemy również w Polsce, chociaż warunki rozwoju winiarstwa są u nas trudne. Turystyką winiarską określa się najczęściej wyjazdy do regionów winiarskich, w trakcie których turysta odwiedza przynajmniej jedno miejsce związane z produkcją wina (winnica, przetwórnia, gospodarstwo winiarskie), bądź uczestniczy w imprezie o profilu winiarskim np. degustacje, różnego rodzaju prezentacje win, święta winiarskie, itp.
Należy dodać, że koniecznym warunkiem turystyki winiarskiej jest otwartość uczestników na zdobywanie wiedzy związanej z winem, jego produkcją i szeroko pojętą kulturą winiarską. Eliminuje się w ten sposób z grona enoturystów wszystkich mniej lub bardziej przypadkowych odwiedzających, dla których pobyt w gospodarstwie winiarskim, czy udział w degustacji nie wiąże się z rozwojem winiarskiej wiedzy i zainteresowań.
Winiarze i organizatorzy imprez winiarskich traktują termin enoturystyka sensu stricte akcentując kulturowe i edukacyjne walory takich wyjazdów.
Nie widzą również większych korzyści w przyjmowaniu takich turystów, którzy wizytę
w piwnicy, czy na festiwalu wina traktują wyłącznie jako dobrą okazję do konsumpcji darmowych próbek lub zakupu tanich trunków, a nie są zainteresowani winem i winiarstwem w szerszym kontekście.
Enoturystyka jest to nic innego jak turystyka winna. Skupia się ona na zwiedzaniu winnic, degustacjach nierzadko połączonych z mini-wykładami na temat uprawy winogrona i jego gatunków. Enoturystyka szczególnie spodoba się koneserom win, jednakże laicy, także znajdą tu coś dla siebie. W Polsce największe skupisko winnic ulokowane jest na terenie województwa lubuskiego, które wciąż kryje spory potencjał turystyczny. W Polsce ten rodzaj spędzenia wolnego czasu zaczyna się coraz prężniej rozwijać, czego dowodem jest utworzenie kilku szlaków turystycznych:
- Podkarpacki Szlak Winnic – pozwala na odwiedzenie 40 dużych winnic, które znajdują się na trasie. W miejscowości Trzcinica – pierwszej w Polsce wioski winiarskiej – znajduje się ich aż 6. Pozostałe ulokowane są w miejscowościach: Jasło, Glinik Polski, Przysieka, Trzcinica, Jareniówka, Nawsie Kołaczyckie, Jedlicze, Przybówka, Glinik Średni, Łęki Dolne, Grudna Górna, Dębica, Staszów, Kolbuszowa, Strażów, Rzeszów, Budziwój, Wyżne, Połomia, Straszydle, Chmielnik, Grzegorzówka, Błażowa Dolna, Dynów, Albigowa, Gniewczyna Tyniecka, Węgierka, Dubiecko, Przemyśl oraz Sanok.
- Lubuski Szlak Miodu i Wina – obejmuje 14 winnic, które znajdują się w: Mozowie, Starej Wsi, Leśnej Polanie, Łazie, Starym Kisielinie, Świdnicy koło Zielonej Góry czy Paradyżu. Największa winnica powstała przy pałacu w Mierzęcinie oraz gospodarstwie Miody Noteckie w Gralewie. Warto odwiedzić również Muzeum Etnograficzne w Ochli oraz Muzeum Wina w Zielonej Górze.
- Agroturystyczny Szlak Winno-Miodowy Grodziec – szlak rozpoczyna się na Zamku Grodziec, przebiega przez zróżnicowane geograficznie regiony, od terenów górzystych na terenach Parku Krajobrazowego „Chełmy” po tereny lesisto-bagienne Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. Szlak składa się z dwóch pętli: północnej oraz południowej, zaś jego długość liczy 200 km.
- Okolice Kazimierza Dolnego nad Wisłą również obfitują w wiele wspaniałych winnic – są to: Solaris w Opolu Lubelskim, Pańska Góra w Podgórzu, Mały Młynek i Słowicza w Bronowicach, Maja w Kowalach oraz Wieczorków w Borku.
Ciekawym sposobem na spędzenie czasu wolnego jest również uczestnictwo w ciekawych wydarzeniach winiarskich: w czerwcu odbywa się Konwent Polskich Winiarzy oraz Międzynarodowy Galicyjski Konkurs Win "GALICJA VITIS", na przełomie sierpnia i września w Jaśle - Międzynarodowe Dni Wina, początek września to również huczne winobranie w Zielonej Górze oraz w Środzie Śląskiej gdzie celebrowane jest Święto Wina w Mieście Skarbów. Natomiast Dolnośląskie Święto Miodu i Wina w Przemkowie uroczyście obchodzone jest w ostatni weekend września. W listopadzie warto wybrać się do Krakowa na Targi Wina ENOEXPO.
ENOTURYSTYKA - PODRÓŻE SZLAKIEM WINA - NASZA PROPOZYCJA -
Winnica Nad Jarem to rodzinna winnica Sylwii i Mateusza Paciura, to pasja, która pochłonęła właścicieli i zupełnie zmieniła ich życie. Po kilkunastu latach mieszkania w Kielcach właściciele postanowili przenieść się na wieś pod Sandomierz, aby w pełni zająć się swoim zainteresowaniem.
Winnica znajduje się w miejscowości Złota przy trasie krajowej Sandomierz- Kraków, 5 km od Sandomierza. Winnica powstała w 2009 roku, a od maja 2013 właściciele rozpoczęli sprzedaż wina na rynku lokalnym, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Produkowane wina to wina białe, różowe, czerwone, od wytrawnych po półsłodkie.
Właściciele oferują spacer po niewielkiej ale bardzo urokliwej winnicy, możliwość odwiedzenie winiarni. Na miejscu można również zakupić wina. A dla osób chcących dłużej posiedzieć przy lampce wina na łonie natury Sylwia i Mateusz zapraszają na degustację wina z przekąską (deską serów lokalnych, wędliną własnej produkcji, ciastem z sezonowymi owocami) w altanie przy winnicy. Istnieje możliwość zorganizowania imprezy integracyjnej przy ognisku czy grillu.